top of page
#1 Słownik sprzedaży - Facebook (2).png

Produktywność osobista

Użyj techniki Pomodoro:
Technika Pomodoro to metoda, która pozwala organizować czas pracy i nauki oraz zarządzać obowiązkami. Rekwizytem kojarzonym z techniką Pomodoro jest budzik (timer), który odlicza 25-minutowe odcinki czasu pracy (pomodoros) oraz krótkie przerwy.

Zaplanuj 3 najważniejsze zadania:
Każdego ranka spróbuj poświęcić czas na spriorytetyzowanie trzech najważniejszych zadań na dany dzień. Bądź precyzyjny w opisywaniu zadań i staraj się używać więcej niż trzech słów.

Ustal określone godziny, aby sprawdzić pocztę e-mail:
Wybierz dwa przedziały czasowe w ciągu dnia na wysyłanie maili. Polecamy pory takie jak: okolice lunchu oraz przed zakończeniem dnia pracy.

Naucz się mówić 'nie':
Dla niektórych ludzi powiedzenie "nie" jest trudne, ale jeśli naprawdę chcesz podnieść poziom swojej produktywności, nie możesz pozwolić, aby inni rozpraszali twoją uwagę innymi obowiązkami.

Zastosuj regułę 2 minut dla krótkich zadań:
Jeśli w trakcie pracy pojawią się zadania, które w twojej ocenie mogą zostać zrealizowane w ciągu 2 minut, to zdecydowanie możesz zająć się nimi w pierwszej kolejności. Jeśli mogą potrwać dłużej, to dodaj je do listy "Do Zrobienia".

Używaj blokad stron internetowych dla rozpraszających treści:
Zacznij używać blokad stron, abyś mógł skupić się na swojej pracy bez ryzyka zostania rozproszonym przez określone witryny. Wpisując w Google hasła takie jak: "przeglądarka" oraz "blokada strony", łatwo znajdziesz darmowe narzędzia, które pomogą w ich blokadzie.

Słuchaj produktywnej muzyki:
Muzyka to świetny sposób na pozytywne nastawienie, utrzymanie koncentracji i produktywności. Z naszych obserwacji wynika, że w niektórych przypadkach warto unikać muzyki gdzie pojawia się tekst. Znalezienie muzyki, która pomoże na skupienie się, może wymagać pewnych eksperymentów i poszukiwań. Pomocne może okazać się Spotify ze swoimi listami piosenek “home office” czy “brain food.”

Używaj szablonów do rutynowych zadań:
Szablon lub “checklista” jest dokumentem typu "wypełnij puste pola" lub “odznacz wykonane zadanie” świetnie nadaje się do zadań, które są wykonywane w ten sam sposób za każdym razem.

Grupowanie podobnych zadań:
Grupowanie zadań jest skuteczne, ponieważ utrzymuje te same ramy umysłu dla wszystkich zadań. Planując swój dzień, zawsze łącz ze sobą podobne zadania, a na pewno sprawi to, że proces wykonywanych obowiązków będzie przebiegał płynniej.

Używaj matrycy Ważne/Pilne przy podejmowaniu decyzji:
W ten sposób będziesz mógł skupić się tylko na najważniejszych zadaniach. Zminimalizuje to również szanse na to, że Twoje zadania staną się "krytyczne", zapobiegając wypaleniu zawodowemu poprzez próby nadrobienia ważnych zadań.

Zacznij dzień od najtrudniejszego zadania (lub najłatwiejszego):
To, co robisz na początku dnia, będzie miało wpływ na jego pozostały przebieg. Pierwsza koncepcja przynosi szybkie efekty, ponieważ pozostałe zadania w porównaniu z nimi będą uchodziły za łatwe. Druga opcja pomoże Ci wejść w proces pracy, zmniejszając szanse na prokrastynację.

Stosuj zasadę "raz a dobrze":
Każde nowe zadanie dodaj do listy rzeczy do zrobienia. Nie musisz nawet o tym myśleć, wystarczy, że szybko je zanotujesz, a nie będziesz ryzykować, że zapomnisz "zająć się tym później".

Miej pod ręką długopis i notes:
Posiadanie w pobliżu długopisu i notesu sprawdza się doskonale, w przypadku potrzeby zanotowania nowych zadań. Możesz również użyć do tego aplikacji na swoim smartfonie. Czynność zapisywanie wzmacnia proces zapamiętywania.

Używaj managera haseł:
Używaj managera haseł, aby nie tracić czasu i energii na zapamiętywanie oraz szukanie haseł do logowania, ale także ich cyklicznej zmiany ze względów bezpieczeństwa. Świetnym rozwiązaniem jest Lastpass lub Keybase, które działają na wielu platformach i przeglądarkach.

Pracuj w pobliżu naturalnego światła:
Badania wykazują, że ekspozycja na światło słoneczne poprawia sen, samopoczucie, a co za tym idzie - poziom produktywności.

Planuj swój dzień odpowiednio wcześniej:
Zanim zaczniesz dzień, czy to z samego rana, czy wieczorem dnia poprzedzającego dzień pracy, stwórz plan działania na dany dzień. Rozpocznij od spisania zadań, które są już zaplanowane na konkretny czas, np. godziny pracy, spotkania, wizyty u lekarza itp. Swoje plany konfrontuj z realnie wykorzystanym czasem na ich realizację. Dzięki temu będziesz lepiej oceniał czas potrzebny na ich realizację.

Pozbądź się wszelkich rozpraszaczy:
Wyłącz powiadomienia e-mail, push i unikaj wchodzenia na media społecznościowe lub inne strony, które nie mają związku z wykonywaną pracą. Ustaw swój telefon na "nie przeszkadzać", aby nie dać się odciągnąć na boczny tor przez wiadomości lub rozmowę telefoniczną.

Podziel swoje cele:
Podziel cele na mniejsze, bardziej osiągalne, które wydają się bardziej przystępne. Zadania te powinny być łatwe do wykonania i proste do wdrożenia w harmonogram. Stwórz plan prostych działań krok po kroku, które pozwolą Ci osiągnąć ostateczny cel.

Każdego ranka poświęć czas na " wejście w rytm pracy":
Naukowcy odkryli, że ci, którzy poświęcają kilka minut rano, aby ponownie “wejść w rytm swojej pracy”, myśląc o tym, co osiągnęli poprzedniego dnia i co chcą osiągnąć w ciągu bieżącego dnia, doświadczają spójnego przepływu pozytywnych wydarzeń przez cały dzień.


Wstawaj wcześnie rano:
Gdy wejdziesz w rutynę wczesnego wstawania, twoje ciało zacznie to robić w sposób naturalny. Jeśli uda Ci się uczynić z tego regularny nawyk, pomyśl o wszystkich zadaniach, które możesz załatwić jeszcze przed rozpoczęciem pracy przez innych i generowanych przez nich “przeszkadzaczy”.

Upewnij się, że wszystko co robisz ma związek z głównym celem:
Przed rozpoczęciem zadania, sprawdź, czy jest ono związane z bardziej długoterminowym celem. Jeśli możesz łatwo powiązać zadanie z jednym z Twoich celów SMART, wykonaj je. Jeśli jednak zadanie nie ma związku z postępem kierującym Cię do celu, wyeliminuj je lub zleć komuś innemu.

Unikaj wielozadaniowości:
Badania wykazały, że wielozadaniowość może w rzeczywistości obniżyć Twoją produktywność nawet o 40%, ponieważ nigdy nie poświęcasz pełnej uwagi jednej rzeczy.

Zaplanuj czas dla samego siebie:
Musisz dać sobie wystarczająco dużo czasu na nabranie energii nabranie dystansu, do realizowanych zadań by uniknąć poczuciu wypalenia i zyskać kreatywność. Zapobiegnie to przytłoczeniu pracą (lub życiem w ogóle) i sprawi, że nadal będziesz osiągać najlepsze wyniki.

Nie dąż do perfekcji:
Nic, co robisz, nigdy nie będzie idealne, więc nie trać czasu na starania, aby każdy szczegół projektu był bezbłędny. Nastawienie na perfekcjonizm może również prowadzić do prokrastynacji, ponieważ nie będziesz chciał rozpocząć projektu z obawy, że okaże się on nie spełniać twoich wysokich oczekiwań.

Odkryj swoje “dlaczego” stojące za wykonywaną pracą :
Upewnij się, że pamiętasz o powodach, dla których wybrałeś swoją aktualną ścieżkę kariery, kiedy pracujesz każdego dnia. Dzięki temu utrzymasz motywację do dalszej produktywności w pracy.

bottom of page