top of page
#1 Słownik sprzedaży - Facebook (2).png

Słownik marketingu treści

Powyżej zakładki (ang. Above the Fold)
to pierwsza część strony internetowej widoczna tuż po załadowaniu na ekranie użytkownika bez przewijania.

Adaptacyjna treść
Koncepcja tworzenia treści, które są dostosowane do doświadczeń, zachowań i pragnień użytkownika. Celem jest dostarczenie właściwego komunikatu do właściwej osoby we właściwym czasie.

Marketing afiliacyjny
Podział przychodów pomiędzy reklamodawców online i wydawców, gdzie płatność jest oparta na miarach wydajności - zazwyczaj w formie sprzedaży, kliknięć i/lub rejestracji.

Zwinny (ang. Agile)
w wytwarzaniu oprogramowania praktyki zwinne polegają na określaniu wymagań i wytwarzania dzieła dzięki wysiłkowi i bliskiej współpracy samoorganizującego się i multidyscyplinarnego zespołu i odbiorcy produktu / usługi.

Analityka
Jest to odkrywanie i przekazywanie znaczących wzorców w danych.

Automatyczny responder
Jest sekwencją wiadomości e-mail marketingowych, które są wysyłane do subskrybentów w kolejności i częstotliwości, którą określisz.

Linki zwrotne (ang. backlinks)
Backlinki to odnośniki z innych stron internetowych, prowadzących do twojej strony i zawartych na niej treści. Odgrywają ważną rolę w ustalaniu rakningu Google. Proces pozyskiwania backlinków jest istotnym elementem pozycjonowania organicznego (SEO) w Google.

Współczynnik odrzuceń (ang. bounce rate)
Odrzucenie to obejrzenie jednej strony i jej opuszczenie przez użytkownika. Jest to stosunek odwiedzających daną stronę internetową, do osób opuszczających ("odbijają się") dodatkowo mierzony jest czas wizyty po którym użytkownik ją opuścił.

Cykl zakupowy
To opis procesu zakupu jaki jest dokonywane przez Klienta. Podzielony jest na etapy, przez które przechodzi klient na swojej drodze do dokonania zakupu w danej firmie. Są one istotne z punktu widzenia komunikacji marketingowej i działań sprzedażowych. Zawiera opis person, ich role, potrzeby informacyjne dotyczące zakupu rozwiązania. Istnieje co najmniej pięć etapów, przez które przechodzą klienci: świadomość, rozważanie, zamiar, zakup i ponowne kupno. Zidentyfikowane zostają też czynniki pobudzające do zakupu jak i zniechęcacze.

Współczynnik klikalności (ang. CTR - Click Through Rate)
Liczba kliknięć na link w zależności od tego, ile razy był on oglądany.
Stosunek między liczbą kliknięć, a wyświetleniami reklamy, który mierzy się w procentach. Miernik ten ma pomóc odróżnić elementy ignorowane przez odbiorców od tych, które ich angażują.

System zarządzania treścią (ang. CMS - Content Management System)
System do zarządzania treścią strony internetowej. CMS pomaga publikować i zarządzać treścią online.

Marketing treści (ang. content marketing)
Jest to proces tworzenia i udostępniania wartościowych treści w celu zainteresowania i nakłonienia do działania specyzowanej grupy odbiorców.

Szok treści
Pogląd, że w miarę jak marketing treści staje się coraz bardziej popularny, w końcu staniemy w obliczu "klifu treści" - okresu, w którym treść zapada się sama w sobie, ponieważ odbiorcy wyczerpują swoje możliwości jej konsumowania.

Tworzenie treści (ang. Copywriting)
Tworzenie tekstów i sloganów na potrzeby promowania usług i produktów. Copywriting jest jednym z najistotniejszych elementów skutecznego marketingu internetowego.

Treści fundamentalne
Treści online to podstawowe, niezbędne i niezastąpione informacje na Twojej stronie internetowej, które odpowiadają na najczęściej zadawane pytania, rozwiązują problemy, bawią, edukują lub wszystkie powyższe.

Koszt za działanie (CPA)
Jest to miara tego, ile Twoja firma płaci za konwersję potencjalnego użytkownika w klienta.

Koszt za kliknięcie (ang. Cost Per Click )(CPC)
Model reklamy online, w którym reklamodawca płaci za każde kliknięcie (nie zaliczbę wyświetleń reklamy). Kampania przestaje działać, gdy dzienny budżet kliknięć zostanie osiągnięty.

Koszt za 1 000 wyświetleń (ang. CPM Cost Per Thousand / Mile)
Wspólny pomiar używany w reklamie, CPM jest kosztem dla reklamodawcy za wyświetlenie reklamy do 1000 osób. Porównaj z CPC.

Koszt za sprzedaż (ang. CPS Cost Per Sale)
Jest to kwota, którą reklamodawca zgadza się zapłacić za każdą sprzedaż wygenerowaną z reklamy.

Licencje CC (ang. Creative Commons)
System licencji na podstawie których właściciel praw autorskich upoważnia użytkownika do skorzystania z jego utworu na określonych warunkach. Jest to rodzaj kompromisu pomiędzy wszelkimi prawami zastrzeżonymi, a pełną dowolnością praw do skorzystania z utworu (celem umożliwienia jak najszerszego dostępu).

Crowdsourcing
Sposób generowania pomysłów, kapitału, treści lub usług poprzez wkład ze strony dużej grupy ludzi, zazwyczaj poprzez społeczność internetową.

Kolekcjonowanie treści (ang. content curation)
Czynność polegająca na zbieraniu, organizowaniu i udostępnianiu treści istotnych z perspektywy grupy osób czy danego tematu. Można to zrobić za pośrednictwem bloga, mediów społecznościowych lub biuletynu e-mail.

Handel cyfrowy (ang. Digital Commerce)
Handel cyfrowy to transakcja pomiędzy sprzedającym a kupującym w świecie cyfrowym.

Marketing bezpośredni
Działania marketingowe skierowane do określonej grupy docelowej - sprzedaż bezpośrednia, korespondencyjna lub katalogowa - w celu uzyskania odpowiedzi od klienta.

Odpowiedź bezpośrednia
Promocje, które umożliwiają lub wymagają od konsumentów bezpośredniej odpowiedzi reklamodawcy - za pośrednictwem poczty, telefonu, poczty elektronicznej lub innego środka komunikacji.

Izba echa (ang. echo chamber)
Kiedy społeczność powtarza, wzmacnia i potęguje pewne idee, informacje lub przekonania, wyłączając konkurencyjne informacje, idee lub przekonania.

Kalendarz redakcyjny
Kalendarz redakcyjny to po prostu fantazyjny termin dla harmonogramu publikacji.

Zaangażowanie
Zdolność do przyciągnięcia uwagi odbiorców i przekonania ich do wzięcia udziału w jakimś działaniu.

Wskaźnik wyjścia (Exit Rate)
W przeciwieństwie do współczynnika odrzuceń, gdzie jest tylko jedna sesja (odwiedzający wylądował na stronie i wyszedł z niej), współczynnik wyjść oblicza ilu odwiedzających opuściło daną stronę po wielu sesjach w innych miejscach witryny.

Gamifikacja
Zastosowanie cech charakterystycznych dla gier komputerowych - takich jak zapisywanie wyników, rywalizacja z innymi, zasady gry - do codziennych zadań, aby uczynić je bardziej zabawnymi i angażującymi.

Impresja
W reklamie online, wrażenie jest liczone, gdy reklama jest pobierana z jej źródła i widziana przez użytkownika. Każde wrażenie jest liczone niezależnie od tego, czy reklama została kliknięta, czy nie.

Interaktywne środowisko nauki (ILE)
Środowisko online, w którym ludzie mogą uczyć się w swoim własnym tempie.

Kluczowy wskaźnik wydajności (KPI)
Metryka wybrana przez organizację, aby pomóc zdefiniować sukces. KPI będą się różnić w zależności od firmy (pozyskiwanie nowych klientów lub lojalność klientów), a nawet mogą się różnić w zależności od działu (zero defektów, czas pracy).

Słowo kluczowe
Termin używany do identyfikacji zawartości strony internetowej. Słowo kluczowe zazwyczaj pojawia się w nagłówku, podtytułach i jest powtarzane w całej treści. Słowo kluczowe może być zidentyfikowane w większości systemów zarządzania treścią.

Strona docelowa (Landing Page)
Strona docelowa to każda strona w witrynie internetowej, na którą ruch jest wysyłany specjalnie w celu wywołania określonego działania lub rezultatu.

Generowanie leadów
Czynność polegająca na generowaniu zainteresowania firmą w celu zasilenia linii sprzedaży. Generowanie leadów jest celowym działaniem konsumenta, który wymienia swoje dane kontaktowe na zasoby organizacji.

System Zarządzania Nauką (LMS)
Oprogramowanie, które zarządza administracją i śledzeniem kursu online.

Styl uczenia się
Unikalne podejście do uczenia się danej osoby, oparte na mocnych i słabych stronach oraz preferencjach.

Tworzenie linków
Linki są mostami pomiędzy treściami online. Linki pozwalają wyszukiwarkom na przeszukiwanie i odkrywanie treści w sieci.

Długi ogon (sprzedaż)
Oznacza sprzedaż dużej ilości produktów niszowych w stosunku do produktów topowych, co powoduje powiększenie rynku produktów niszowych. (pozycjonowanie) to termin określający rzadko wyszukiwane frazy kluczowe. Mają duże znaczenie gdyż przyciągają pożądanych użytkowników którzy są potencjalnymi klientami, a ci wiedzą czego szukają.

Długi ogon (SEO)
Jest to określenie dla rozbudowanych, wielowyrazowych fraz kluczowych posiadających niezbyt dużą liczbę wyszukiwań. Widoczność w wynikach wyszukiwania dla dużej liczby fraz z długiego ogona może jednak generować znaczny ruch na stronie.

Profil rynku
Podsumowanie charakterystyki rynku, w tym informacje o typowych nabywcach i konkurentach, a także często ogólne informacje o gospodarce i wzorcach sprzedaży detalicznej na danym obszarze.

Badania rynkowe
Systematyczne zbieranie, rejestrowanie, analizowanie i wykorzystywanie danych dotyczących transferu i sprzedaży towarów i usług od producenta do konsumenta.

Segmentacja rynku
Podział rynku na grupy konsumentów, którzy ujawniają podobny popyt w celu przygotowania przygotowania oferty skrojonej na ich potrzeby i uzyskanie tym samym przewagi rynkowej.

Automatyzacja marketingu
Marketing automation odnosi się do oprogramowania którego celem jest usprawnianie, automatyzacja i pomiar przepływu pracy marketingowej poprzez automatyzację zadań.

Strona członkowska
Strona członkowska to prywatna strona internetowa chroniona hasłem, która oferuje ekskluzywne treści i szkolenia oraz (często) możliwość interakcji między członkami.

Marketing mobilny
Wszelkie reklamy lub wiadomości promocyjne, które pojawiają się na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony i tablety.

Reklama natywna
Reklama natywna to płatne treści, które odpowiadają standardom redakcyjnym publikacji, a jednocześnie spełniają oczekiwania odbiorców.

Wyłudzanie informacji (ang. Newsjacking)
Przełomowe wydarzenie z perspektywy branży, rynku na którym działa twoja firma zasługujące na uwagę dziennikarzy szukających interesujących historii, gdzie twój biznes może stać się częścią tej opowiedzianej historii.

Oferta
Element strony sprzedaży określa, co klienci otrzymają, jeśli dokonają zakupu. Oferta może obejmować bezpłatną próbę ("bezpłatna 14-dniowa próba"), termin ("otrzymujesz 12 w cenie 6, jeśli zamówisz do północy"), i / lub gwarancję ("30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy").

Optymalizacja poza stroną (off site optimization)
Zestaw technik, które nie są wykonywane bezpośrednio na witrynie, ale mogą pomóc witrynie zyskać widoczność w wyszukiwarkach i zbudować autorytet. Techniki te obejmują blogowanie gościnne, pisanie na forach, budowanie społeczności w serwisach społecznościowych i link building.

Optymalizacja na stronie (ang. on-page optimization)
Zestaw technik wykonywanych bezpośrednio na stronie internetowej w celu poprawy widoczności w wyszukiwarkach. Techniki te optymalizują takie aspekty witryny, jak znaczniki tytułu, treść i adresy URL.

Media własne (ang. owned media)
Są to media kontrolowane przez markę. Obejmuje stronę internetową, blog i konta w mediach społecznościowych.

Ranking strony (ang. PageRank)
Algorytm Google PageRank próbuje uszeregować stronę w oparciu o dwa kluczowe wskaźniki: liczbę i wartość linków kierujących do danej strony internetowej.

Odsłony
Oznacza pojedyncze wczytanie dowolnej strony witryny przez przeglądarkę. Po odświeżeniu witryna otrzymuje kolejną odsłonę.

Koszt za kliknięcie (ang. Pay Per Click) (PPC)
Model reklamowy, w którym firmy płacą wyszukiwarkom lub wydawcom za umieszczenie reklamy, która kieruje ruch na ich strony. Za każdym razem, gdy reklama jest kliknięta, firma jest obciążana opłatą w zależności od popularności tego konkretnego terminu.

Zezwolenie marketingowe
Pojęcie to zostało spopularyzowane przez Setha Godina w książce Permission Marketing. Odnosi się do idei, że jeśli firmy chcą odnieść sukces, muszą zapracować na przywilej sprzedaży swoim klientom.

Zróżnicowanie produktów (ang. Product Differentiation)
Tworzenie unikalnych różnic pomiędzy produktami z zamiarem wpływania na popyt. Jest to związane z pozycjonowaniem, czyli postrzeganiem przez konsumentów produktu lub usługi w porównaniu z konkurencją.

Responsywny projekt strony (ang.Responsive Web Design)
Podejście do projektowania stron internetowych, w którym projektant zapewnia odpowiednie dopasowanie do każdego urządzenia - od komputera stacjonarnego po smartfon.

Remarketing (ang. Retargeting lub remarketing)
Jest to wyświetlenie reklamy online do odbiorców którzy wcześniej odwiedzili stronę www. Można ją ograniczyć do osób które wykonały (lub nie) daną czynność podczas wizyty.

Zwrot z inwestycji (ang. ROI - Return On Investment)
Najbardziej powszechny wskaźnik rentowności, który mierzy zysk z inwestycji w oparciu o koszt tej inwestycji.

Marketing w wyszukiwarkach (ang. SEM - Search Engine Marketing)
Praktyka marketingu firmy poprzez płatną reklamę online z wykorzystaniem procesu pozyskiwania ruchu z płatnych wyników wyszukiwania generowanych przez wyszukiwarki. Reklamy te pojawiają się nad pierwszymi organicznymi wynikami w wyszukiwarkach Google lub Bing.

Optymalizacja dla wyszukiwarek (ang. SEO - Search Engine Optimization)
Jest to proces optymalizacji strony www i jej treści do reguł określonych przez producentów wyszukiwarek w celu pozyskiwania ruchu z "darmowych", "organicznych" lub "naturalnych" wyników wyszukiwania generowanych przez wyszukiwarki.

Strona wyników wyszukiwarki (ang. SERP - Search Engine Optimization Results)
Strona wyszukiwarki informacji, która w odpowiedzi na zapytanie o dane słowo kluczowe według określonych kryteriów przedstawia w uporządkowany sposób informacje z wynikami i linkami.

Ekspert merytoryczny (ang. Subject Matter Expert)
Osoba, która wykazuje wysoki poziom wiedzy specjalistycznej w zakresie wykonywania określonej pracy, zadania lub umiejętności.

Rynek docelowy (ang. target audience)
Grupa osób, do której kierowany jest przekaz i która może być zainteresowana zakupem usługi. Jest określona kryteriami demograficznymi, geograficznymi, behawioralnymi, psychograficznymi.

Góra lejka marketingowego (ang. TOFU - Top of the funnel)
Odniesienie do każdego punktu kontaktu, który rozpoczyna interakcję klienta z firmą (etap budowania świadomości marki).

Unikalne odsłony (ang. unique pageviews)
Podzbiór "odsłon", który mierzy indywidualnych odwiedzających, którzy obejrzeli strony witryny.

Unikalna Propozycja Sprzedaży (ang USP - unique selling point)
Jest to element oferty, który wyróżnia Twoją propozycję od tego co oferuje konkurencja.

Wirusowy (ang. viral)
Zjawisko polegające na tym, że dana treść staje się bardzo popularna dzięki udostępnieniom przez odbiorców w swoich kręgach społecznościowych (np. na portalach społecznościowych).

Odwiedzający (ang. visitor)
Ludzie, którzy odwiedzają stronę internetową.

Widżety (ang. widget)
Aplikacja, która dodaje do strony treści takie jak Wyszukiwanie, Kategorie lub Chmura tagów.

bottom of page